Cilt Alerjisi Mi? Yanlış Uygulama Mı?

219 defa okundu Yorumlanmadı , kategorisinde, tarihinde yayınlandı

cilt alerjisi

Cilt Alerjisi

Cilt bakım ürünlerinizi çantanızda gezdiriyorsanız ve çantayı güneşli günlerde arabanızda, soğuk günlerde kalorifer yanına bırakıyorsanız ya da kullandığınız ürünlerin kapaklarını açık unutuyorsanız muhtemelen ürünleriniz bozuluyordur. Bu ürünleri kullandığınızda cildiniz doğal olarak reaksiyon gösterir. Bu konuya çok dikkat etmek gerekiyor. Cilt bakım ürünlerini serin yerlerde muhafaza etmek ve kapaklarını kapalı tutmak gerekiyor.

Bir çok kadın cildinin ya hassas ya da cilt alerjisi olduğunu söyler. Aslında bir çoğu yanlış temizlemeyle ciltlerinde tahribat oluşturuyor, ürünlerine doğru bakmıyorlar. Buna istinaden gördükleri reaksiyonu ise alerji sanıyorlar.  Oysa cilt alerjisi bundan farklı bir durumdur.

Öncelikle cilt alerjisi gıda alerjisinden farklı bir şey olduğunu belirtmek gerekiyor. Gıda alerjisinde genelde biz alerjimiz olan gıdaya yemiş oluruz, kanımıza karışır ve bünyemiz buna reaksiyon gösterir. Cilt alerjisindeyse, kullandığımız ürünün içindeki bir maddeye alerjimiz var ise bu ürünü cildimize uyguladığımız anda yanma, batma, kızarma,şişme vb. reaksiyonlar söz konusu olur.

Cildinizde zaten bir çatlama, hassasiyet, gördüğünüz veya görmediğiniz bir aşınma varsa, bu aşınmış bölgelere değen her ürün cildinize aynı cilt alerjisi belirtilerini yaşamanıza neden olabilir.

Bu, cildinizin alerjisi olduğu anlamına gelmez.

Hassas ciltler suya bile hassasiyet gösterebilir. Bu durumdaki bir cildi kozmetik uygulamalarla daha da hassaslaştırmadan bir cilt uzmanıyla görüşebilirsiniz. Yoksa cildiniz her şeye hassasiyet gösterecektir ve bunlarda kozmetik ürünlerin payı yoktur.

Bir göz kalemini ya da maskarayı uygularken hijyene ve saklama koşuluna dikkat edilmezse ürün bozulur veya bakteri üretebilir. Sonuç olarak da gözünüz bu duruma reaksiyon gösterebilir. Yine bu makyaj malzemelerini kullanırken bastırarak uyguluyor ve bu yanlışa devam ediyorsanız zamanla gözünüz şişebilir, kızarabilir, kirpikleriniz dökülebilir. Bu durumlarda da ürünlerin payı yoktur. Bunlar bizim hatalarımız ve yanlış uygulamalarımızdan kaynaklanan durumlardır.

Cilt alerjisi reaksiyonlarda cildinize batma, yanma, şişme meydana gelir. Böyle durumda ürünü kullanmayı derhal kesin ve mutlaka bir doktora danışın.

Hassas bir cildiniz ya da cilt alerjisi varsa, kozmetik ürünlerini satın almadan önce deneyin. Bunu yaparken herkesin kullandığı deneme ürünlerinden kaçının; tek kullanımlık “tester” tabir edilenleri veya yolculuk tipi küçük boy ürünleri denedikten sonra satın alıp almayacağınıza karar vermeniz daha sağlıklı olacaktır.

Yorum Yaz