Kadınlarda Kısırlık Belirtileri

257 defa okundu Yorumlanmadı kategorisinde, tarihinde yayınlandı

Kadınlarda kısırlık belirtileri

Kadınlarda Kısırlık Belirtileri

Kısırlık, çocuk sahibi olmak isteyen bireyler için ciddi bir problemdir. Özellikle kadınlar çok istemesine rağmen çocuk sahibi olamıyorsa kendinde bir eksiklik hissedebiliyor. Korunmadan geçen aylar ve yıllar neticesinde çocuk sahibi olunamıyorsa bu bir kısırlık göstergesi olarak görülüyor.

Kadının Kısır Olabileceğini Gösteren İşaretler

Kadınlarda kısırlık belirtileri çok erken dönemlerden itibaren gözlenebilir. Bazen hiçbir belirti de vermeyebilir. Ama genelde kısırlık belirtilerinin ilki adet düzensizlikleridir. Bu nedenle uzmanlar adet düzensizliklerine dikkati çekmektedir. Bu konuda belirlenmiş bir limit de bulunuyor. Bazı kadınlarda adet döngüsü çok kısa sürerken bazı kadınlarda da normalden uzun sürebilir. İşte bu durumda 21 günden az ve 35 günden fazla süren döngüler kısırlık belirtisi olabilir. Çünkü bu durum yumurtlama düzensizliğinin göstergesidir. Normali 28 gündür. Bu durumda kadınlara düşen adet döngülerini düzenli olarak erken yaşlardan itibaren kontrol etmektir.

  • Adet döngüsü dışında bu dönemde yaşanan yoğun kanamalar da kısırlık belirtileri arasında sayılabilir. Bu kanamaların yoğun olması kadar uzun süreli olması da ayrı bir belirti olarak görülür.
  • Diğer bir kısırlık belirtisi de kanamaların 2 günden az sürmesidir. Buna bir de sürekli olmayan ve lekelenme ya da damla şeklinde düşen kanamaları ilave edersek yumurtlamada bir sorunun belirtisi olduğunu söyleyebiliriz.
  • Adet döngülerinin belli bir süreyi geçmemesi gerektiğini söylemiştik. Bir de belirsiz aralıklarla devam eden döngüler vardır. Örnek verecek olursak; bir seferde 20 gün aralık verir öbür döngü ise 45 gün sonra başlar. Bir diğeri 35 gün sonra da olabilir.
  • Ayrıca kadının vücudundaki bazı belirtiler de dikkate alınmalıdır. Kadın vücudunda tüyler bulunur. Ama normalden fazla çıkmaya ve kalınlaşmaya başladıysa dikkate alınmalıdır. Yine sivilcelenme, saç dökülmesi, cinsel ilişki sırasında şiddetli ağrı hissetme, hızlı kilo alıp verme gibi sorunlar dikkate alınmalıdır.
  • Kadınlarda bazen emzirme döneminin dışında memeden beyaz bir sıvı akabilir. Bu durum kısırlık belirtisi olarak görülebilir.

Kadınlarda kısırlık belirtileri ile ilgili olarak bu belirtiler görülüyorsa kadın doğum uzmanına ya da ilgili bir doktora başvurulması gerekir.

Kısırlık Konusunda Kadınların Bilmesi Gerekenler

Kısırlık konusunda net bir tanım yapabilmek için çiftlerin yaş aralığı da göz önünde bulunduruluyor. Yani bunun için bir yaş sınırı çizilmiştir. Sınır 35 yaştır. Bu durumda 35 yaşının altındaki çiftler 1 yıl boyunca ilişkiye girdi ve herhangi bir korunma yöntemi kullanmadıysa normal şartlarda çocuk sahibi olabilmeleri gerekiyor. Buna rağmen gebelik oluşmadıysa kısırlık tanısı konabilir. Eğer çiftler 35 yaşın üzerindeyse ve 6 ay boyunca düzenli cinsel ilişkiye girildiyse ve sonuç alınamadıysa da yine aynı şekilde kısırlık tanısı konabilir.

Bu konuda ilişki sıklığını da dikkate almakta fayda var. Hamile kalmak isteyen kadınlar her gün yani sık ilişkiye girmenin fayda vermeyeceğini bilmelidir. Çok seyrek ilişkiye girmek de etkili değildir. Bu konuda bir düzen sürdürülmelidir. Çünkü her gün cinsel ilişkiye giren erkeğin sperm sayısı düşüyor. Doğal olarak spermlerin olgunluğu ve kalitesi de bu durumdan etkileniyor. Döllenme için uygun şartlar gerçekleşmemiş oluyor.

Bu bilgilere göre seyrek ilişkiye girmenin etkisiz olacağının da bilimsel bir açıklaması var. Bir iki haftada bir ilişkiye girmek de gebelik açısından sonuç vermeyebilir. Çünkü seyrek ve düzensiz ilişkilerde kadınların yumurtlama dönemleri takip edilemez. Yani bu dönemlere denk gelmeyen ilişkilerde döllenme gerçekleşmez.
Bütün bu sebepler nedeniyle uzmanlar tarafından önerilen ilişki aralığı haftada 2 veya 3’tür. Bundan fazlası erkeğin sperm kalitesini düşürdüğü gibi daha az ilişkiye girmek de kadının yumurtlama dönemlerini kaçırmak anlamına geliyor. İşte uzmanların belirttiği bu noktalara dikkat edildiği hâlde gebe kalınamıyor ya da testler sonucu hamileliğe bir engel bulunuyorsa kısırlık tanısı konmuş oluyor.

Bütün engeller ortadan kaldırıldığında bir çiftin bebek sahibi olma ihtimalleri bilimsel olarak rakamlarla açıklanabiliyor. Eğer her iki tarafta da psikolojik, hormonal ya da fiziksel bir sorun yoksa bir çiftin korunmasız yaşadığı ilk cinsel ilişki sonrasında döllenme oluşma ihtimali %25 olarak açıklanıyor. Bu ihtimaller dâhilinde verilen sürelerde ilişkiye girilir ve sonuç alınmazsa bu durum kısırlık olarak adlandırılır.

Kadınlarda kısırlık belirtileri ve tanısı konusunda daha detaylı ve kesin bir sonuç için bir uzmandan yardım alınmalı ve onun yönlendirmesi doğrultusunda hareket edilmelidir.

Yorum Yaz