Kadınlarda Sol Göğüs Ağrısı Sebepleri

8436 defa okundu Yorumlanmadı kategorisinde, tarihinde yayınlandı

Kadınlarda sol göğüste ağrı

Kadınlarda Sol Göğüs Ağrısı Sebepleri

Göğüs ağrıları erkek ve kadın her iki tarafta görülebilir. Her iki tarafı da aynı şekilde telaşlandırabilen ağrılardır. Çünkü kadınlarda sol göğüs ağrısı kalp krizi belirtisi de olabilir diye düşünülüyor. Ama her göğüs ağrısı kalp hastalıklarına işaret etmez. Kadın ve erkekler için farklı ağrı sebepleri olabilir. Özellikle kadınlarda ağrı sol memede ise başka hastalıklara ya da gelip geçici sorunlara da işaret edebilir.

Sol Göğüs Ağrısı Nedenleri

Kadınlarda sol göğüs ağrısı sebepleri araştırıldığında pek çok neden ortaya çıkıyor. Bunlar meme kaynaklı olabiliyor. Kol ve boyundan gelebiliyor. Kalp krizi belirtisi de olabiliyor. Daha başka nedenler de sayılabilir.

Kalp Krizi Belirtisi: Kadınlarda sol göğüste ağrı görülmesi hemen kalp krizi belirtisi olarak görülmez. Ama sol kol ve ön kol ağrıları değerlendirmeye alınır ve kalp krizi belirtisi olabileceği için gerekli tetkikler yapılır.
Kalp krizi ağrıları genelde göğüste ağırlık hissi şeklinde kendini gösterir. Hastalar ‘göğsüme fil oturmuş gibi’ ifadesini kullanabilir. Ağrıyla birlikte boğazda yanma da hissedilebilir. Ağzın kuruması, soğuk terleme, yorgunluk, hâlsizlik ve bayılma durumlarıyla karşılaşılabilir.

Kalp krizi belirtilerinde sanıldığı gibi göğüste batma şeklinde ağrı görülmez. Çünkü kalp krizi ağrısı göğse yayılan ve ağırlık hissi veren bir ağrıdır. Eğer sol göğsünüzde ya da göğsünüzün diğer tarafında batma tarzı ağrılar varsa bu bir tür kas ağrısı ya da akciğer ve solunum yolu kaynaklı ağrı olabilir. Bir uzmana başvurarak teşhis konmasını sağlayabilirsiniz.

Romatizmal Hastalıklar: Sol göğüs ağrılarının nedenlerinden biri de romatizmal hastalıklardır. Çünkü romatizma ağrıları kol ve omuzlardan sonra göğüste de hissedilebilir. Kemiklerdeki iltihaplanmalar sonucu ağrı etraftaki organlara da yayılabilir. Yani bir ağrının göğüste hissedilmesi sorunun oradan kaynaklandığını göstermez. Ama ağrınızın sebebi bulunduğu yerdeki organlar da olabilir.Bunu yapılan tetkik ve teşhisler sonucu öğrenebilirsiniz.

Gebelik Döneminde Meme Ağrısı: Gebelik döneminde kadınlarda meme ağrısı görülür. Bu ağrı sol göğüste de hissedilebilir. Ağrının nedeni hormon değişiklikleridir. Özellikle ilk 3 ayda hızlı değişim gözlenir. Göğüslerde şişme ve gerginlik oluştuğundan ağrıları da beraberinde getirir.

Göğüs Enfeksiyonları: Göğüs enfeksiyonları sonucu sol tarafta ağrı hissedilebilir. Her iki tarafta bu ağrıdan söz edilebilir.

Emzirme Dönemi: Kadınlarda sol göğüs ağrısı sebepleri başlığında ağrı nedenleri arasında emzirme sırasında yaşanan sorunlar da olabilir. Süt kanallarında sorun yaşanabilir. Bu durumda sol memede ya da diğerinde ağrı hissedilmesi doğaldır.

Adet Döneminden Önce Görülen Göğüs Ağrıları: Kadınlarda regl döneminden önce birtakım hormon değişiklikleri görülür. Bunun sonucu olarak da vücutta değişiklikler yaşanır. Göğüs ağrıları da bunlardan biridir. Adet döneminden genelde 1 hafta öncesinde göğüs ya da meme ağrıları başlar. Bu ağrılar gerginlik ya da acı şeklinde de olabilir. Söz konusu ağrılar tek taraflı ya da her iki memede görülebilir. Bu sorun adet kanamasıyla birlikte azalır. Dönemin bitiminde ağrılar da ortadan kalkmış olur.

Sol Meme Ağrısı Kanser Belirtisi Olabilir mi?

Sol meme ağrısı ya da herhangi bir meme ağrısı kadınlara hemen meme kanserini düşündürmektedir. Memede ağrı görülmesi kanser belirtisidir diye kesin bir ifade kullanılamaz. Hatta çok nadir olarak kanser teşhisi yapılır. Ama yinede meme ağrıları bir bulgu olabilir. Kanser olup olmadığını doktorunuzun muayenesi sonrası öğrenebilirsiniz. İlerleyen meme kanserlerinde meme ağrılarının görüldüğü de bilinmektedir. Eğer ağrınızın nedeni meme kanseri değilse ve başka bir hastalığınız varsa erken teşhis ile bunun önüne geçmeniz mümkündür. Bu nedenle her durumda kadınlarda sol göğüs ağrısı için doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Meme Kanseri Belirtileri: Meme kanserinden şüphelenmek için öncelikle göğüste kitle hissedilmesi gerekir. Bu kitle doğrudan kanser belirtisi değildir. Ama dikkate alınmalıdır.

  • Meme başlarında şekil bozukluğu ve çökme görülmesi de bir belirti olabilir.
  • Bazı kadınlarda meme uçlarında bir akıntı oluşur. Bu akıntı şeffaf olabileceği gibi kanlı da olabilir.
  • Memede kızarıklık, şekil bozukluğu, memede şişlik gibi belirtiler dikkate alınmalıdır.

Sol göğsünüzde görülen bu değişikliklerden biri varsa doktorunuza başvurunuz.

Sol Göğüs Ağrısı Teşhisi ve Tedavisi

Ağrınız sol memenizde ise bir genel cerraha görünebilirsiniz. Doktor sizden yaş ve durumunuza göre ultrason ya da mamografi isteyebilir. Bunun neticesinde biyopsi yapılıp yapılmayacağına karar verilir. Eğer biyopsi yapılırsa kanser şüphesi araştırılır. Biyopsi sonucu her şey netleşir.

Yapılan tetkikler kanser sonucunu ortaya koyarsa tedaviye başlanır. Kanserin hangi evrede olduğu tedavi için önemlidir. Çünkü ameliyat sonrası kemoterapi ve ilaç tedavileri ile başka yöntem kullanıp kullanılmayacağı hastanın durumuna göre belirlenir.

Kanserin dışında başka bir bulgu çıktıysa da ona göre bir tedavi yöntemi uygulanır. Araştırmalara göre meme ağrılarının %75’i kolayca tedavi ediliyor.

Görüldüğü gibi kadınlarda sol göğüs ağrısı sebepleri çeşitlilik gösteriyor. Kimi zaman meme ağrısı kimi zamanda o bölgedeki başka bir sorundan kaynaklanabiliyor. Bu durumda ağrının kaynağı araştırılmalıdır. En doğru sonuca doktorunuza başvurarak ulaşabilirsiniz.

Arama Terimleri: sol gögüs agrisi, sol gögüs agrısı neden olur, sol gögüs agrisi kadın, sol goğuste ağrı, kadınlarda sol gögüs agrısı neden olur
Yorum Yaz