Sağlıklı Bir Cilt 💯 İçin En İyi 💊 7 Besin 💪

49 defa okundu Yorumlanmadı kategorisinde, tarihinde yayınlandı
cilt sağlığı
@mezenova

Her bayan sağlıklı bir cilde sahip olmak için gerekli besinleri ve bakımları bilmeli. Cildimiz güzelliğimizin en önemli parçası. Güzel ve sağlıklı bir cilt sizi hem sağlıklı hem ateşli 🙂 yapar. Cilt sizin iç güzelliğinizi yansıtır. Genetiğiniz ve yaşam tipiniz cilt sağlığınız için kritik rol oynar. Genetiğiniz cilt tipinizi belirler ama sigara içer, fazla alkol tüketimi yapar ve yeterli uyumazsanız, bu olumsuz durumlar hemen cildinize yansır.

Yaşam tipimizi değiştirerek, cildimizi güçlendirebiliriz. Fakat yediklerimizde cildimizin durumuna etki gösterir. Doğru besinler alırsanız cildimiz doğal görünümü artar. Kırışıklar, akneler ve diğer cilt ile alakalı istenmeyen görünümler azalır. Herkes cilt sağlığını güçlendirmek için marketlerde satılan ürünleri kullanır. Ancak kalıcı çözümleri süpermarketlerde bulamazsınız. Cildiniz sorunları tekrarlayabilir.

Cildinizin neye ihtiyacı olduğunu bilmeniz gerekli. Belli besinler cilt problemlerinizi giderebilir, sağlıklı bir görünüm sağlar. Kısaca, besin açısından zengin yiyecekler almalısınız. Masanızda bulunanlar kırışıklara mı, akneye mi yoksa sağlıklı bir cilde mi sahip olacağınızı belirler.

İşte cilt sağlığınız için en önemli besinler:

1- C Vitamini

C vitamini güçlü bir antioksidandır ve cilt sağlığınız için en önemli besinlerden biridir. C vitamini vücutta ki oksidatif stresi azaltır. Ayrıca kanser riskini düşürür. Kalojen sentezini arttırarar derinin daha elastik olmasını sağlar. Biliyorsunuz bir çok meyve ve sebzeden C vitaminini alabilirsiniz.

2- Selenyum

Çok iyi bir antioksidan minerali. Derinin sert ve elastik olmasını sağlar. Akne oluşumunu engeller ve cilt kanserini önler. Ayrıca E vitamininin emilimine yardımcı olur. Güneşli bir gün sonunda daha parlak bir cilde sahip olmanızı sağlar. Fındık, soğan, deniz ürünleri, esmer pirinç, kümes hayvanları etinde yoğun olarak bulunur.

3- E Vitamini

E vitamini cilt sağlığınız için hayati bir rol oynar. A vitamini ile bir olduğunda cilt kanserini önler. E vitamini antioksidan etkiye sahiptir. Sigara, zararlı güneş ışını, işlenmiş gıdalar, kirli hava gibi cildimize zararlı oluşumların etkisini azaltır. Yumurta, avokado, ayçiçeği, ıspanak, zeytinyağı ve yulaf  E vitamini açısından zengindir.

4- Omega 3S

Bu önemli yağ asidi ekzama gibi iltahaplı/yangınlı deri hastalıkları ile mücadelede yardımcı olur. Kortizolün yüksek doz etkisini kontrol eder. Somon, sardelye, çiya tohumunda yüksek oranda omega-3s bulundurur.

5- Çinko

Çinko doku hasarlarının onarımında önemli bir mineraldir. Ayrıca yaraların iyileşme sürecini kısaltır. Cildi zararlı UV güneş ışınlarına karşı korur. Akneler çinko eksikliğinden kaynaklı oluşur. Çinko ciltteki yağ üretimini ayarlar bu da akneler oluşumunu engeller. İstiridye, zencefil, deniz ürünleri, kabak tohumu çinko açısından zengindir.

Yorum Yaz